På lördagen åkte P15-truppen till Borås för en heldag. På programmet stod en match mot Norrby IF P15 för att sen kolla superettanmötet mellan Norrby och Öster. Dagen avslutades med match mot Elfsborg.
IF Elfsborg-Lunds BK-1 1-5 (0-2)
Match mot duktiga Elfsborg som vi har i gruppen i SEF. Matchen spelades inne på Borås Arena och en rolig utmaning.
Pigg start där vi omgående tar ledningen på en hörna. Kort därefter ett fint anfall där vi spelar in och avslutar på ett i bortre, 2-0.
Vi skapar många chanser men bränner dem och får även ett mål bortdömt för offside. Hemmalaget skapar egentligen bara en riktigt het chans men vi räddar avslutet och 2-0 i paus.
I andra trycker vi tillbaka Elfsborg som stora stunder spelar väldigt lågt. Det gällde dock att vara fokuserade då de var väldigt vassa när omställningsläge gavs.
Nåja vårt spelövertag gav utdelning och vi gör ett spelmål och ett mål på en andraboll på hörna.
Med fem minuter kvar reducerar Elfsborg där deras anfallare sätter en retur. I anfallet efter kommer vi fria och placerar in 5-1 o bortre. Matchen slutar 5-1.
Stabil seger och en fin match från vår sida och för fjärde matchen i rad gör vi fem mål framåt. Elfsborg ställde upp med sina 07or men de är duktiga och vi hanterar matchen jättebra. I SEF möter vi deras 06or och det blir kul att möta det bästa de har (ligger 2a efter IFK Norrköping i sin A-slutspelsgrupp i U16 Nationella).
Tack till Elfsborg med LBK-bekantingen Jakob Franzén som tränare för en trevlig match och på återseende i SEF!
===
Norrby IF-Lunds BK-2 2-1 (0-0)
På förhand en tuff match där Norrby precis missade nationella platsen i U16 med ett måls marginal. Matchen spelades på Borås Arena A-plan i kanonväder.
Vi startar matchen bra och missar tidigt ett friläge. Bakåt har vi bra koll på det hela och det känns bra.
Förutom ännu ett missat friläge skapar vi även ett fint inspel där vi drar bollen över från nära håll. 0-0 i paus där vi borde lett.
Andra börjar även den bra och vi för matchen. Norrby får mer att säga till om i mitten av halvleken och tar ledningen med 1-0 sen vi slår en pass rätt in i mitten utan att snacka.
Kvitteringsjakt resten av halvleken och med fem minuter kommer den på ett långskott. Norrby utnyttjar dock ett bolltapp, ställer skickligt om och kan med femton sekunder kvar avgöra matchen, 2-1.
Prestationen var värt bättre än en förlust men det var en trevlig match och vi tackar Norrby både för matchen och ett fint arrangemang!
Nu blickar vi fram mot SEF Trophy och Gais Open.